Escape room „dla dzieci” czy „przyjazny dzieciom”?

ElementKącik poradLeave a Comment

Escape room dla dzieci Bydgoszcz

W popularnych serwisach na temat escape roomów możemy się spotkać z określeniami „pokój dla dzieci” albo „pokój przyjazny dzieciom”. Poszukując rozrywki, która będzie najbardziej odpowiednia dla najmłodszych graczy warto wziąć pod uwagę te zapisy. Nie są one jednak tożsame – każde określa ZUPEŁNIE INNY typ pokoju, co warto mieć na uwadze podczas podejmowania decyzji. Czym różnią się te dwa określenia?

Pokój dla dzieci

Jest to – najkrócej rzecz ujmując – escape room, w którym dzieci mogą grać same i same będą w stanie rozwiązać wszystkie zagadki. Poziom zadań jest dostosowany do najmłodszych graczy – to właśnie oni będą się w takim miejscu bawić najlepiej. Zazwyczaj takie escape roomy są dostępne dla dzieci już o 6-7 roku życia. Zwróćmy uwagę na to, że w większości takich miejsc obecność przynajmniej jednego opiekuna jest absolutnie obowiązkowa. Ktoś dorosły powinien znajdować się z dziećmi w pokoju, aby czuwać nad ich bezpieczeństwem. Jeśli chcemy, aby dzieciaki bawiły się same, bez naszej pomocy (lub ograniczonej do minimum) wybierzmy „Escape room DLA DZIECI„.

Pokój przyjazny dzieciom

Tutaj sprawa się odrobinę komplikuje. Określenie „przyjazny dzieciom” nie jest na 100% precyzyjne i może nastręczać pewne wątpliwości. Właściciele firm nadają takie określenie zazwyczaj pokojom, w których nic nie straszy, ani nie ma żadnych elementów nieodpowiednich dla młodych graczy. W takim pokoju nie znajdziemy więc porozrzucanych części ciała, krwi na ścianie, nikt nie będzie walił w drzwi, ani nie wyskoczy niespodziewanie z szafy. Jednak należy pamiętać, że pokoje te – są przygotowane pod dorosłych graczy i zagadki w nich ukryte są odpowiednie dla osób dorosłych. Zazwyczaj granicą wiekową od jakiej gracze są w stanie całkowicie sami rozwiązywać zadania jest 13-14 lat (w zależności od trudności pokoju). Młodsze dzieci w takich pokojach również mogą się świetnie bawić – przeszukując pomieszczenie, podsuwając pomysły i pomagając rodzicom. Idealnym przykładem na escape room przyjazny dzieciom jest nasz pokój „Złoto Umarłych”, do którego zapraszamy całe rodziny.

Pamiętajmy o podstawach

W każdym pokoju, do którego wybieramy się z dziećmi mogą się one wspaniale bawić. Wszystko zależy od tego, jak je przygotujemy do gry i w jaki sposób będziemy je aktywizować. Pomysł, aby stać z boku i „dać dzieciom się bawić samym” w pokoju przystosowanym dla dzieci jest słabym pomysłem i sprawi, że sfrustrowane będą zarówno młodsi jak i starci gracze. Z drugiej strony – odpychanie najmłodszych od każdej zagadki, mówienie „daj, ja zrobię, bo ty nie umiesz” i niepozwalanie im na otwarcie żadnej z kłódek, czy mechanizmów poskutkuje niezadowoleniem dziecka i – w konsekwencji tym, że wyjdzie z pokoju z postawą „nuda, nic nie robiłem”. Escape room nie jest placem zabaw, a miejscem, gdzie osoby w każdym wieku mogą się bawić razem. Pod warunkiem, że wszyscy obecni w pokoju o to zadbają.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *